🇪🇺 For our global audience, here’s the English version. Click here.


Det er ikke længe siden, at vi kunne fortælle, hvordan Rituals var i gang med en af Europas største butiksfornyelser. En investering, der også mærkes i Danmark, hvor den globale wellbeing-gigant de seneste år har udbygget og opgraderet sin tilstedeværelse markant.

Nu tager Rituals endnu et stort skridt. Men denne gang handler det ikke om de mere end 1.500 butikker verden over.

I stedet retter Rituals blikket mod en udfordring, der rækker langt ud over brandets egne produkter: unges mentale trivsel.

I dag kan vi nemlig fortælle, at Rituals afsætter 20 millioner euro, omkring 150 millioner kroner, frem mod 2028 til partnerskaber og initiativer, der skal styrke unges mentale trivsel globalt.

"Udfordringen er at sikre, at effektive indsatser når ud til flere unge”

Raymond Cloosterman Rituals

Raymond Cloosterman, Founder og CEO


Brand kan hjælpe og bidrage med en enorm rækkevidde

Bag den globale Rituals-forretning står Founder og CEO Raymond Cloosterman, hvis iværksætterhistorie er mindst lige så interessant som brandets vækst.

På 25 år er Rituals gået fra en kælder i Amsterdam til en global forretning med mere end 1.500 egne butikker, over 4000 shop-in-shops og tilstedeværelse i 33 lande. Vi har tidligere mødt Raymond Cloosterman i Amsterdam til et større interview om rejsen, ambitionerne og Rituals’ udvikling.

Her talte vi også om de meningsfulde ting, som Rituals har mulighed for at give tilbage. Det kan du læse her.

Gennem virksomhedens 10% Profit for Impact-program afsætter Rituals 10 procent af sit årlige nettooverskud til initiativer, der skal fremme menneskers og planetens trivsel.

Og ifølge Raymond Cloosterman handler udfordringen ikke længere først og fremmest om at forstå problemet:

“Udfordringen er ikke længere at vide, hvad der virker. Udfordringen er at sikre, at effektive indsatser når ud til flere unge.”

Ifølge WHO oplever hver syvende ung psykiske udfordringer. Samtidig findes der allerede dokumenterede indsatser, der kan styrke blandt andet modstandskraft, fællesskab og mental trivsel. Problemet er, at mange af dem ikke når ud til de millioner af unge, der kunne have gavn af dem.

Det er her, Rituals mener, at brands kan spille en rolle.

“Mange organisationer giver allerede unge de værktøjer, den støtte og ekspertise, de har brug for til at styrke deres modstandskraft, relationer og mentale trivsel. Udfordringen i dag er at sikre, at disse dokumenterede indsatser når ud til endnu flere unge,” siger Raymond Cloosterman.

Han peger samtidig på, at brands har en rækkevidde, som kan være med til at løfte de eksisterende løsninger:

“Vi mener, at brands kan spille en rolle ved at bruge deres rækkevidde og indflydelse til at støtte organisationer med stor ekspertise på området. Gennem 10% Profit for Impact håber vi at kunne bidrage til denne fælles indsats.”

RITUALS

"Vi ved for eksempel, at sociale relationer er en vigtig beskyttende faktor for unges mentale trivsel"

Et konkret eksempel er Rituals’ rolle i UNICEF’s Global Youth Mental Health Coalition, hvor virksomheder fra den private sektor samarbejder om at styrke unges mentale trivsel globalt.

Esther Polhuijs, Head of Advocacy and Programs hos UNICEF Nederland, fremhæver, at der allerede er stor viden om, hvad der virker:

“Vi har i dag en god forståelse af, hvad der styrker unges mentale sundhed. Vi ved for eksempel, at sociale relationer er en vigtig beskyttende faktor for unges mentale trivsel.”

Ifølge hende handler næste skridt derfor om at få de eksisterende løsninger ud til flere:

“Udfordringen er derfor ikke længere at udvikle nye løsninger, men at sikre, at dokumenteret effektive indsatser når ud til langt flere unge.”

Rituals forventer, at programmet over det kommende årti vil bidrage med mellem 300 og 400 millioner euro til initiativer, der skal styrke menneskers og planetens trivsel.


Flere artikler som denne?

Hold dig opdateret på de mest spændende historier, tips og interviews.
Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få det hele direkte i inboxen.

Allerede 60.500+ på listen. Vi sender ud 1 gang om ugen!

Privacy Preference Center