Johan Bülow, manden bag den populære konfekturevirksomhed Lakrids by Bülow, har nu officielt trukket sig ud af virksomheden, han grundlagde i 2007.
Bülow har både forladt bestyrelsen og solgt sine sidste ejerandele, hvilket markerer enden på hans direkte tilknytning til mærket, der har gjort dansk lakrids kendt i hele verden.
Lakrids by Bülow fortsætter fremadrettet uden stifteren, men brandets identitet og produkter lever videre under den nuværende ledelse.
Det kommer ikke som den største overraskelse. Tilbage i januar kunne vi som første medie fortælle, at den svenske kapitalfond Valedo Partners, som i 2016 købte 75% af aktierne i Lakrids by Bülow, overvejede at sælge virksomheden. Valedo Partners valgte at sælge deres andele af Lakrids by Bülow til den kinesiske kapitalfond IDG Capital, som blandt andet har investeret i Acne Studios, Moncler og FARFETCH.
Opdateres….

WEEKLY BRIEF
Kultur, business & inspiration – direkte fra København til din inbox. Allerede 55.500+ på listen.
Vi sender ud 1 gang om ugen!


