Generation Z er krævende. Skrøbelige. Svære at lede.
Det er fortællingen.

Men et nyt studie fra Copenhagen Business School udfordrer præmissen. Ifølge lektor Peter Holdt Christensen skyldes udfordringerne på arbejdsmarkedet ikke, at Generation Z adskiller sig markant fra tidligere generationer. Tværtimod peger forskningen på, at vi i disse år oplever en historisk aldersforskydning, hvor Millennials og Generation Z tilsammen udgør flertallet af arbejdsstyrken.

Når næsten 60 procent af arbejdsstyrken består af de yngre generationer, er det måske ikke dem, der skal tilpasse sig systemet – men systemet, der skal udvikle sig. Den pointe har Anna Fast Nilsson, founder og CEO i Hird Consulting, længe fremført. Hird hjælper og rådgiver virksomheder med rekruttering, og Anna er blandt andet kendt fra DR-programmet “Cheferne – Jagten på talentet”.

Vi har talt med Anna Fast Nilsson om, hvad virksomheder kan lære af Generation Z’s tilgang til arbejde.

“Jeg har altid ment, at Generation Z ikke er problemet, og studiet bakker op”

Anna Fast Nilsson

Anna Fast Nilsson, founder og CEO i Hird Consulting


Du har tidligere sagt, at “det er ikke Generation Z, der er problemet.” Nu bliver du bakket op fra CBS. Hvad er din første reaktion på studiet?

“Jeg synes selvfølgelig, det er fedt, at der bliver sat fokus på det – og særligt fra en vidensorganisation som CBS.

Jeg har længe sagt, at det ikke er Generation Z, der er problemet. Dette studie understøtter noget helt centralt: Det handler ikke om, at Generation Z er “forkerte”. Når næsten 60 % af arbejdsstyrken består af Millennials og Generation Z, er det ikke en nichegruppe længere, men flertallet.

Og så giver det rigtig god mening, at det ikke er dem, der skal tilpasse sig et gammelt system. Det er systemet, der skal udvikle og flytte sig.”

CBS

Er det virkelig urimeligt at forvente en tydelig retning?

Hvad ville du sige til ledere, der stadig ser Generation Z som “svære at lede”?

“Hvis en hel generation føles svær at lede, er det måske igen ikke generationen, der er problemet.

Unge i dag stiller krav om mening, feedback, fleksibilitet og psykologisk tryghed. Det er ikke tegn på skrøbelighed, men et udtryk for forventning om kvalitet i ledelse.

Og er det virkelig urimeligt at forvente en tydelig retning, løbende feedback og et bæredygtigt arbejdsliv?

Det interessante er, at når man spørger ledere, hvad “god ledelse” er, nævner de præcis de samme ting. Forskellen er måske bare, at Generation Z ikke i lige så høj grad accepterer fraværet af det.”

Ser du ligheder mellem dine egne erfaringer og forskerens konklusioner?

“Ja, i høj grad.

I mit arbejde med unge talenter ser jeg igen og igen, at konflikterne sjældent handler om alder. De handler oftere om uklare forventninger, manglende feedback og forskellige livsfaser.”

"Vi kommer nok til at se mere individuel tilpasning"

CBS-studiet beskriver Generation Z som “norm-stormere.” Kan du ikke omformulere det til praksis, så vi forstår det?

At være norm-stormer betyder i praksis at stille spørgsmål ved det, vi tidligere har taget for givet.

Det kan være at spørge: “Hvorfor må man først blive leder efter 10 år, hvis man har kompetencerne efter tre år?”

Norm-stormere udfordrer vaner. Det kan føles som modstand, men jeg synes, vi skal se det som en chance for innovation.”

Hvad tror du bliver den største udfordring eller forandring på arbejdsmarkedet de næste 5-10 år, drevet af unge generationer?

“Jeg tror, den største forandring bliver et opgør med det, vi ser som “standardarbejdslivet” i dag.

Vi kommer nok til at se mere individuel tilpasning frem for én samlet karrierestige, mere fleksibilitet, hurtigere ansvar og tidligere ledelsesroller – og forhåbentlig mere fokus på mental bæredygtighed.”

Her er 3 gode råd

Hvilket råd vil du give til ledere, der ønsker at få det bedste ud af Generation Z?

“Du kan få 3.

1. Stop med at tænke i faste jobbeskrivelser og lineære karrierestiger
Generation Z forventer udvikling. De vil lære, prøve kræfter med ansvar tidligt og kunne justere retning undervejs.

2. Gør læring strukturel
Unge generationer er vokset op med konstant forandring. De ved, at deres job kan ændre sig markant på få år. Derfor søger de arbejdspladser, hvor læring er planlagt og strukturelt – ikke noget, der sker tilfældigt.

3. Giv løbende feedback og sæt en klar retning
Generation Z er vant til konstant respons og ønsker at kunne justere kursen løbende. Feedback bør derfor gives løbende, ikke kun én gang om året. Tydelig prioritering og retning skaber tryghed og mindsker stress.”


Flere artikler som denne?

Hold dig opdateret på de mest spændende historier, tips og interviews.
Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få det hele direkte i inboxen.

Allerede 60.500+ på listen. Vi sender ud 1 gang om ugen!

Privacy Preference Center